Nigdy nie zostawiaj portfela całkowicie pustego
Życie jest nieprzewidywalne i każdy ma swoje, więc nie ma uniwersalnego planu finansowego. Ale są cele finansowe, z którymi prawie każdy mierzy się w różnych momentach życia.
Sprawdź tę listę kontrolną, aby upewnić się, że niczego nie zapomniałeś. ⠀
18-25 lat
Z jednej strony jest to trudny czas: ludzie dopiero zaczynają pracować i zadomowić się w życiu, pieniądze są katastrofalnie małe, a jak żyć nie jest do końca jasne. Z drugiej strony jest to wspaniały czas, kiedy młody człowiek usamodzielnia się i może żyć i wydawać pieniądze tak, jak chce.
W tym czasie wszystko, co zarobiłem, wydawałem na sprzątanie. Wszystko, co pozostało z domowych wydatków, przeznaczono na sukienki, kosmetyki, podróże i inne radości życia. Niewiele myślałem o przyszłości (tylko o tym, jak zarobić więcej), nic nie odkładałem i byłem całkowicie szczęśliwy i beztroski.
Zadanie:
✅ Stań na nogi silniejszy i osiągnij maksymalny wzrost płac.
Ile lat Rosjanie uzyskują niezależność finansową?
Według sondażu Rosjanie uniezależniają się finansowo w wieku 26 lat.
25-30 lat
W tym wieku wszyscy mniej więcej osiągają swój pierwszy sukces zawodowy i zaczynają otrzymywać stabilną pensję. Wielu zakłada rodzinę. W dużych miastach najczęściej nie mają jeszcze dzieci, ale powoli zaczynają przygotowywać się na przyszłość.
Na przykład poważnie zaniepokoiłem się planowaniem finansów w wieku 26 lat. W tym czasie miałem budżet, zacząłem oszczędzać i przestałem wydawać pieniądze na bzdury. Było to moralnie łatwe, ponieważ finansowo miałem od tego przerwę i zaspokajałem wszystkie moje potrzeby na niepohamowane zakupy. Cóż, w końcu pomyślałem o kwestii mieszkaniowej.
Zadania:
✅ zgromadzić poduszkę bezpieczeństwa (3-6 miesięczny dochód);
✅ zacząć oszczędzać na zaliczkę na kredyt hipoteczny lub mieszkanie;
✅ przynajmniej z grubsza zdecyduj, kto i jak będzie pracował, gdy urodzą się dzieci.
30-40 lat
Najtrudniejszy finansowo wiek. W tej chwili większość zwykle ma już dzieci, na utrzymanie których potrzeba dużo pieniędzy, doliczane są spłaty kredytu hipotecznego, a potrzeba oszczędzania nie znika.
Zadania:
✅ spłacić kredyt hipoteczny;
✅ nie marnuj swoich oszczędności, ale przynajmniej nieznacznie je zwiększ;
✅ Zacznij planować swoją emeryturę stopniowo.
40-60 lat
W tym czasie trzeba pomóc dzieciom stanąć na nogi – zapłacić za ich edukację, być może kupić małą przestrzeń życiową (aby już wyfrunęły z twojego gniazda). Niektórzy nadal będą musieli pomagać swoim rodzicom, a wszyscy będą musieli zacząć oszczędzać na starość. W końcu wszyscy rozumiemy, że nie powinniśmy polegać tylko na emeryturze państwowej.
Zadania:
✅ płacić za edukację dzieci;
✅ oszczędzać na emeryturę.
60 lat +
W tym wieku oficjalnie przechodzą na emeryturę. Dobrze, jeśli masz możliwość i chęć dalszej pracy. Idealnie po 60. powinien nadejść czas przyjemności: wszystkie zobowiązania finansowe zostały spełnione, pieniądze zostały zgromadzone, wciąż jest siła. Możesz podróżować, uczyć się nowych zawodów (na przykład zostać instruktorem jogi, jeśli marzyłeś od dawna!) I robić wszystko, na co wcześniej nie było czasu.
Nie trzymaj pieniędzy w kieszeniach ubrań lub po prostu w torebce. Wydaje się więc, że mówisz im, że ich nie doceniasz, nie kochasz. A jeśli tak, to z czasem przestaną się do ciebie „przyklejać”. Bez szacunku, bez pieniędzy. Jeśli nie chcesz być na skraju ubóstwa, kup piękny portfel i tylko tam trzymaj pieniądze. A na sekretną skarbonkę zwiń piękną kopertę lub pudełko.
Nawet jeśli otrzymałeś resztę w zmiętych banknotach, wyprostuj je. Rachunki przechowuj tylko tak, jak są. Zmięte, zmięte, mogą „obrazić się” za brak szacunku i „wyjść z domu”.
Aby zawsze mieć pieniądze w domu, należy włożyć monetę pod wycieraczkę (od strony mieszkania), orzeł do góry.
Nowiutki banknot leżący na słoiku z miodem zwabi swoich towarzyszy jak pszczoły na słodki poczęstunek.
Nigdy nie przechowuj pieniędzy w łazience lub toalecie, w przeciwnym razie woda zmyje z Ciebie pieniądze.
Od czasu do czasu przeliczaj swoje oszczędności. Jednocześnie lekko szeleści rachunkami i dźwięczącymi monetami, mówiąc: „pieniądze za pieniądze”.
Nigdy nie zostawiaj portfela całkowicie pustego – żadnych pieniędzy. W przeciwnym razie inne monety i banknoty nie trafią do Ciebie. Możesz nawet włożyć jeden nowy rachunek do tajnej kieszeni, który będzie działał jak „magnes” dla nowych paragonów.
